Hvordan kommer jeg ind på Fronter? (ekstern bruger)

Langt de fleste brugere i Fronter er udstyret med en Absalon-mailadresse, som benyttes som brugernavn.

Eksterne brugere er oprettet på en anden måde. Det normale er at eksterne brugere benytter deres sædvanlige mailadresse, som brugernavn, og så det password der udleveres ved oprettelse i Fronter.

Teknisk hjælp med Fronter (adgang ol.) klares ved kontakt til Absalons helpdesk på adressen: helpdesk@pha.dk

Hvordan Fronter anvendes på de forskellige uddannelser, kan man få mere at vide om ved henvendelse til den pågældende uddannelse.

Start en webbrowser

Vi anbefaler at du bruger Firefox eller Google Chrome

Gå ind på adressen:  http://front.pha.dk - så bliver du stillet videre til den rigtige side

  1. Skriv det udleverede brugernavn
  2. Skriv det udleverede password. Første gang du logger på, skal du ændre passwordet

Fronters startside hedder Dagens

På dagens er der en sammenfatning af information der stammer fra det eller de rum man er medlem af.

Læs mere om Dagens her.

Klik på Rum

Klik på Rum
  1. Som ny bruger har du ingen rum i "Rumvælgeren".
  2. Du skal nu klikke på Alle Rum

Vælg favoritrum

Vælg favoritrum

Når du er inde i Alle rum, kan du vælge ét eller flere rum som favoritrum.

  1. Gør det ved at sætte flue ben ved de rum du ønsker som favoritrum
  2. klik så på Tilføj favorit Rum

Rum i rumvælgeren

Rum i rumvælgeren

Nu er det muligt at vælge rum fra rumvælgeren. Nye rum bliver ikke automatisk tilføjet her - så hvis du synes du mangler rum, så kig igen i Alle rum og tilføj til favorit rum.

Opdateret august 2018